Kontakt

Hørsholm & Omegns Lystfiskerforening

Formanden
Næstformanden
Kasseren

 

Formand:Flemming Knudsen

 

Flemming er ivrig lystfisker med særlig forkærlighed for kystfiskeriet med flue- og spinnestang, samt

laksefiskeri med fluestangen i de svenske elve.

Flemming instruerer jævnligt i fluekast på vore klubaftener i den lyse halvdel af året.

 

Du kan kontakte Flemming på 2567 8008.

E-mail: flemming@holf.dk

 

Næstformand: Jacob Nielsen

 

Jacob er en inkarneret kystfisker efter havørreder og fisker primært på nordkysten og vestsjælland. Han kan dog også træffes ved Stevns og Møn. En tur ved åen eller søen kan også godt lokke ham afsted.

 

Du kontakter Jacob på 2536 6015.

E-mail: jacob@holf.dk

 

Kasserer: Mogens Ipsen

 

Mogens fisker gerne i og ved havet og holder meget af fiskeriet på søerne.

 

Du kan kontakte Mogens på telefon 4576 0966.

E-mail: mogens@holf.dk

 

Bestyrelsesmedlem: Jesper Sørensen

 

Jesper fisker både ferskt og salt og slår ofte sine folder på Nordkysten, han er også at finde i fluestrømmen i Fredensborg. Fluefiskeriet er en lidenskab for Jesper.

 

Du kan kontakte Jesper på .

E-mail: Jesper@holf.dk

 

Bestyrelsesmedlem René Valter

 

René har fisket i over 45 år og har stor erfaring i alle typer vand. René fisker således både ved kysten, i søer og åer og nyder om vinteren også en tur på sundet efter torsk. René er uddannet værktøjsmager og er dygtig med sine hænder. Han bygegde således for nogle år siden sit eget fluehjul. Skal man bruge lidt hjælp til finmekanikken i hjulene, er René derfor den oplagte at spørge.

 

Du kan kontakte René på 2094 1065.

E-mail: renevalter@yahoo.dk

 

Bestyrelsesmedlem: Jørgen Sverker Nilsson

 

Jørgen har fisket i mange år, og helliger sig gerne fiskeriet i søer og åer, hvor han gør sig med fluestangen, Jørgen kan også træffes på kysten.

 

Du kontakter Jørgen på 4586 6119.

E-mail: sverker@holf.dk

 

Bestyrelsesmedlem og web-redaktør: Kristian Bentsen

 

Kristian havde sin debut som lystfisker som 5-årig og har aldrig set sig tilbage. Han ynder stort set alt fiskeri, men skal man pege på nogle favoriter er det torskefiskeriet om vinteren og ellers kystfiskeriet efter havørreder langs sjællands kyster.

 

Du kan kontakte Kristian på 6169 5805.

E-mail: kristian@holf.dk